Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Dilatasyon uygulaması

0 oy
99 gösterim
23 Haziran 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
Merhaba,

Derinliği 47 metre ve 8 katlı olacak inşaat projesini tek blok olarak çalışmak istiyorum. ( Mimari projenin  daha düzgün çıkması  için inşaatın tek blok çalışılması uygun olacaktır.)  Bloğun orta kesiminde kolonları daha güçlü inşa etsem; yani dilatasyona gerek kalmadan inşaatı tamamlasam bina güvenliği için risk taşır mı? İnşaat alanının zemin etüdü gayet iyi. Ama deprem bölgesinde.

Teşekkürler

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
23 Haziran 2020 Admin (10,280 puan) cevapladı
Merhaba,

Teorik olarak başta da dediğim gibi dilatasyon derzlerinin anlamlı görevleri vardır. Benim size tavsiyem bulunduğunuz şehrin ilgili belediyesinin mevzuatında 47 m lik derinliğe izin verip verilmediğini öğrenmeniz. Çünkü ben 40 m gibi bir rakam hatırlıyorum. Yine de siz emin olun. Diyelim ki 47 m olacak. E tabiki güçlü kolonlar ve diğer yapı elemanları ile yapıyı koruyabilirsiniz. Binanın statik program ile bir simülasyonunu yapın önce deprem etkilerini görünüz derim. Deprem etkisi altında yapı elemanları üzerinde oluşan kuvvetleri sehimleri kesit problemlerini analiz sonucunda görebilirsiniz. Bunu size burdan bir şey olmaz diyerek sonuca ulaştırmam mümkün olmayacak. Ancak tasarımcı siz iseniz bazı şeyleri denersiniz analiz edersiniz sonuç olumlu ise o zaman sorunuza en güvenilir cevabı alırsınız. Ancak dilatasyon derzi konusunda aynı yerdeyim.

Kolay gelsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 142 gösterim
2 Temmuz 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 125 gösterim
20 Haziran 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 701 gösterim
0 oy
1 cevap 304 gösterim
9 Aralık 2017 BETONARME YAPILAR kategorisinde gulcintunc (1,320 puan) sordu
+1 oy
1 cevap 122 gösterim
7 Mart 2017 BETONARME YAPILAR kategorisinde Nurcan (200 puan) sordu
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

266 üye

...