Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolon küçültme

0 oy
585 gösterim
11 Temmuz 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
Merhaba;

Kat maliklerinden birinin itirazı üzerine 8 katlı inşaatımızın 4. katında kolonun ekseni dikkate alınmadan sağ yana olacak şekilde yarı yarıya küçültülmüş. Kat malikinin itiraz sebebi; Dairesine girişin eni 80 cm ve bu imar yönetmeliğine aykırı. Düzeltilmesini istiyorum diye müteahite sözlü beyanda bulundu. Sözlü beyan üzerine girişi daraltan kolon tadilat projesi ile küçültüldü.(Not: Henüz tadilat projesi yapı denetim firmasının onayından geçmedi. Müteahit onayı beklemeden  kolonu  küçülttü.)

Sorum şu: Deprem yönetmeliğine göre inşaat aşamasındaki bir binada tadilat projesi ile kolon küçültme yapılabilir mi? Tadilat projesi onaylanmaz ise (inşaatın kabası bitmek üzere.) bu durumdan çıkış yolu ne olabilir? Şikayet olursa binamızın ve müteahitin karşılaşacağı durum nedir? Tadilat projesi onaylanırsa buna rağmen kolon küçültüldüğü için şikayet olursa, şikayetin sonucu ne olabilir?

Teşekkürler

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
13 Temmuz 2020 Admin (10,280 puan) cevapladı
Merhaba,

Şu anda düşündüğüm en önemli şey kolon eksenindeki kayma veya küçültmelerin yapının taşıyıcı sistemi üzerine yarattığı risk açısından tehlikelerdir. Bakın ortada resmi bir başvuru var. Küçültülen kolon kesitinin statik olarak tüm binaya zarar vermeyeceği tadilat projesi ile beyan edilmiş ise statik analizleri olumlu ise ve yapı denetim de estetik ve diğer açılardan sorun görmemiş onaylamışsa resmi olarak sizin bir yükümlülüğünüz kalmaz. Ancak teknik olarak kolon daraltma küçültme olayı öyle binanın ortasında arasında değil de, yapının yükü azaldıkça yükü taşıyacağı analizler hesaplar ile kesinleşmişse ilgili bir kattan en üst kata kadar ya aynı kesit ile yada ihtiyaç halinde bir daha daraltma yapılarak devam edebilir. Düzeltmenin telafisinin en zor olduğu elemanlar betonarme taşıyıcı sistem elemanlarıdır. Duvar olsa, pencere olsa, kapı olsa benzere başka bir şey olsa telafi bir çok zaman mümkündür tadilat projesi ile.

Yükümlülüğe gelince, onaydan geçmediği taktirde şikayet üzerine değerlendirme yapılır, cezai yaptırımlardan tutun ruhsat verilmemesine ve aynı zamanda müteahhidin de müteahhitlik yapmasına engel bir çok durum oluşabilir.

Gelecekte 4. ve üstündeki katlarda meydana gelecek herhangi bir hasarda can ve mal kaybı gibi bu durumda hapis cezalarına kadar gideceği kanaatindeyim.

Çözüm olarak o katın kolonuna güçlendirme yapılabileceği ancak net olarak uzman ilgili kişi tarafından yerinde ve projede yapacağı incelemeden sonra düzeltme yapılabileceği kanaatindeyim.

Bu konuyu yapı denetim firmasından uzman bir denetçi ile konuşmanızı öneririm.

Kolay gelsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 3 gösterim
0 oy
1 cevap 137 gösterim
5 Mayıs 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 188 gösterim
0 oy
1 cevap 164 gösterim
11 Mayıs 2020 İMAR BİLGİSİ kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

266 üye

...